Манифест

Манифест

Това е едно контингентно възвестяване.

Обявявам, че противостоя на позицията, достигнала до своя завършен изказ в лозунга „Не си ти, когато си гладен“. Това ще рече, че отказвам да мисля човека, а и всичко природно, като съотношение на налични вещества или сили. За мен човекът не е скупчване на „материи“ или „енергии“, което притежава, било и като свое отличително качество, способността да мисли. Призовавам да се върнем към изначално казваното от думите „материя“ и „енергия“.

Но аз не заемам и „идеалистическа“ позиция, отричам, че човекът е дух, който е въдворен или полепнал в тяло. Настоявам, че идеята за свръхсетивен свят е пагубна за човека, и същевременно вярвам, че християнството има какво да разкрие и без нея. Тялото не е външно ограничение или управляема машина, а най-собственото, защото винаги ни вписва в някаква събитийна констелация. А в същността си човекът, както и всичко друго, не е даден сам по себе си, а всеки път е определен от участието си в една такава констелация.

Мисля, че човекът и нещата не са „пълните“, субстанциални места, а всеки път са конституирани от разликите помежду им, от разположението им в някаква взаимовръзка, която не е проектирана и притежавана от так. нар. разум, съзнание и пр. За мен трансцендентното – Бог или битието – не е свръхсетивно наличие, а се случва конкретно като това „между“, тази взаимовръзка. Твърдя, че „материята“ и „духът“ формират фалшива опозиция, че всъщност те са двете страни на едно и също разбиране, според което битието е наличие. Като нов „основен философски въпрос“ провъзгласявам този, дали нещата са налични или събитийни.

Категорично възразявам срещу наследеното от съвременния здрав разум отъждествяване на „рациото“ с формално-логическото и причинно-следственото мислене. Ако това отъждествяване не пречи на повечето нормални хора да бъдат телесни и ситуативни, т.е. да съществуват в пълен разрез с него, като си остава само в плана на думите, то безпокои хора като мен, за които, може би тъкмо защото не са толкова телесни и ситуативни, езикът е от значение и не е означение, безразлично към казваното. Обявявам война и на склонността да се субстанциализира, винаги събитийните определености на един човек, колкото и утаени да са те, да се приписват като атрибути или проявления на нещо, изначално постоянстващо в него.

Ето защо вярвам, че няма зло само по себе си. Доброто или Бог не е обвинение, а нещо, което не те заплашва, дори когато го отричаш. Така, както не бива да се надяваме на отклик от страна на телата, които сцената на големия град излага пред погледа ни, защото те принадлежат към визуално недостъпни светове (принадлежност, понастоящем отбелязвана, но и инфантилизирана от мобилните телефони), не е честно и да бъдем обвинявани от трансситуативни позиции или да бъдем принуждавани към една трансситуативна загриженост. Обвинителят е душманин, демонично обособила се от теб самия част, която те поставя в повинност, предупреждава, че не гарантира живота ти, ако пренебрегнеш отслужваните пред нея ритуали. Може би той наистина се е родил заедно с так. нар. етически религии, които са били разомагьосани едва през 18-19 в. А етиката, пренебрегваща крайността на човека, това, че той винаги е ситуиран в някакъв хоризонт и в този смисъл не е вездесъщ, се ражда от правото, не обратно.

Изхождайки от това свое убеждение, обявявам за мръсни думи „правила“, „съ-образяване“, „при-личие“. Дивя се на хората, които изцяло отъждествяват „принципа на реалността“ с конвенциите и ритуализираните форми на общуване, неизбежни само до определена степен на сближаване. Които успяват да се „реализират“ като природа поради простото съвпадение с другите във виртуалния закон или в рецептите, чиито ин-корпорации са те. Надявам се, че е възможна общност и близост отвъд правилността, че абстрактният, генерализиран друг човек, когото трябва да признаеш, за да познаеш твоя, най-собствен друг, не е тъждествен на постулирания от абстрактния морал. Че той има чертите, които му отрежда констелацията, случваща се в мига на твоята решимост.

понеделник, 11 юни 2018 г.

Хан Соло и границите на изкуството


Дъщеря ми поиска да гледаме филма за младия Хан Соло на 4D. Аз обаче отказах с аргумента, че при този формат са включени неестетическите сетива – обоняние и осезание – и поради това киното съвсем се отдалечава от изкуството. Тя ме погледна с недоумение и се наложи да й дам следното обяснение. Изкуството е нещо, което възприемаме със сетивата си и без да му предявяваме обичайните си схващания. Но същевременно не сме изцяло пасивни, защото изграждаме това нещо във въображението си. Освен това, дори когато изкуството е реалистично или ни казва някаква истина, дори когато сме потопени в него, ние знаем, че всичко е наужким, една привидност или условност. Ароматите, вятърът, водата и клатенето на стола при 4D-формата въздействат заставящо върху нас, обземат ни, вместо да ни оставят свободата да конструираме във въображението си нещо, което изразяват, или една чиста форма, на която се наслаждаваме по игрови начин. По-нататък, те действат като директни физически стимули, нямат характера на израз или на игрова фигура, т.е. не ни поканват в един условен свят. Казах на дъщеря ми още, че киното поначало има спорен статут на изкуство, защото визуалните образи и тяхната последователност до голяма степен изместват продуктивната работа на въображението, а ритъмът на смяната им не му дава време се разгърне. В този смисъл добавянето към него на афекциите върху неестетическите сетива е логичната следваща стъпка. Нора възрази: „Това не е ли бъдещето?“. Отвърнах, че както много други преди мен се опасявам точно от този сценарий и че бъдещето не означава непременно напредък.
П.С. Само предавам разговора, макар и не със същите думи. Признавам, че все още не съм мислил върху възможността обонятелни и осезателни усещания да имат характера на израз или да изграждат абстрактна форма.

Няма коментари:

Публикуване на коментар